БУДІВЕЛЬНИК
дистанційне навчання
ДНЗ "КЦППРКБГ"
1. Відомості про будівлі та споруди - 2 години
- Класифікація будівель і споруд за призначенням, матеріалами, поверхами. Вимоги до будівель і споруд.
- Основні частини будівель , їх несучі і огороджуючи функції.
Домашнє завдання - http://bibliograph.com.ua/spravochnik-20/index.htm (параграф-2).Схема.
Все, що штучно зведено людьми для задоволення матеріальних і духовних потреб суспільства, прийнято називати спорудами.
Будівлею називають наземна споруда, що має внутрішній простір, признача і пристосована для якогось виду людської діяльності.
У практичній діяльності прийнято все, що не належить до будівельних відносин до т. з. інженерних споруд, які призначені для суто технічних функцій (мости, естакади, набережні, тунелі, резервуари).
Класифікація будівель
Будівлі класифікують за рядом ознак:
1. За призначенням: а) житлові; б) громадські; в) промислові; г) сільскогосподарчі.
Цивільні будівлі, які зводять у населених пунктах у великій кількості за типовими проектами називається будівлями масового будівництва (житло, школи, магазини)
Громадські будівлі державного значення чи великого культурного значення зведені, як правило за індивідуальними проектами називається унікальними (театри, музеї тощо).
2. За кількістю поверхів і умовною висотою: а) малоповерхові; б) багатоповерхові; в) підвищеної поверхності; г) висотні.
В залежності від розміщення і призначення поверхи бувають:
· Надземні (підлога не нижче планувальної позначки землі);· Цокольні (заглиблені нижче)
· Підвальні (заглиблені більше половини висоти поверха);· Мансардні
· Технічні (для розміщення технічного обладнання)
3. Залежно від матеріалу стін будівлі умовно поділяють на: а) деревяні;б) камяні;в) глиносерцеві (в давнину).
4. За видом і розміром будівельних конструкцій:
а) будинки з малорозмірних елементів ( цегла, деревяні блоки);
б) з великорозмірних (обємні блоки, панелі);
в) з монолітної конструкції (монолітний бетон).
Вимоги до будівель
Кожна будівля має відповідати таким оасновним вимогам:
1. Функціональність (технологічна доцільність), тобто будинок має повністю відповідати призначенню і тому процесові для якого вонарозрахована.
2. Технічна доцільність – створення умов захищеності від зовнішнього і внутрішнього впливів:
а) підтримання заданого мікроклімату ( температура, освітлення, акустика, вологість);
б) міцність і жорсткість – здатність зберігати рівновагу
г) довговічність – здатність зберігати міцність і стійкість протягом проектного строку експлуатації.
За довговічністю норми ділять будівлі на 4 ступені: I. понад 100 років;II. 50-100 років;III. 20-50 років
IV. тимчасові до 20 років
д) пожежна безпека (протипожежні вимоги)
Будівельні матеріали і конструкції поділяють на: Ø горючі (спалимі);Ø важко горючі;Ø негорючі
Крім цього, конструкції будівель характеризують:
За межею вогнестійкості, що визначається часом у хвилинах від початку вогневого випробування до настання одного з граничних станів конструкції (втрати несучої спроможності, цілісності, теплоізольованої спроможності)
Приклади межі вогнестійкості:
§ незахищеність металевих конструкцій 15 хвилин
§ деревяні балки чи стояки 60-90 хвилин
§ цегляна стіна (товщина 25 см) 5,5 годин
межа поширення вогню – розмір пошкодженої зони від границі нагріву за 15 хвилин вогневої дії (у см)
Залежно від групи горючості межі вогнестійкості і поширення вогню для основних конструкцій будівлі поділяють на 5 ступенів вогнестійкості.
Залежно від ступення вогнестійкості, довговічності будівлі, їх господарського значення і розмірів поділяють на 4 класи капітальності (1 клас найвищий)
Крім того будинки поділяють на 3 класи відповідальності:
I. клас –АЕС, великі нафтосховища, стадіони
II. клас – багатоповерхові будівлі тощо
III. клас – склади, одноповерхові будівлі
Основні частини будівель , їх несучі і огороджуючи функції.
2.Загальні відомості про кам’яну кладку та виконання будівельних робіт. - 14 годин.
Навчання виконайте по робочому зошиту.
Домашнє завдання - опрацюйте робочий зошит, виконайте підсумковий контроль до кожної теми. Результати контролю відправте на адресу - borisiuk.inna@yandex.ru
3.Прості системи кладки й перев’язування швів - 22 години.
Технологічний процес виробництва сучасної керамічної цегли, основні переваги керамічної цегли.
Керамічні вироби для облицьовування фасадів будівель підрозділяються на конструктивні і декоративні. Декоративні вироби служать для облицьовування стін в процесі будівництва.
Основні розміри лицьових цеглини і каміння (мм)
Найменування виробів
Керамічна лицьова цеглина: 250±4; 120±3;65 або 90±3
Керамічний лицьовий камінь: 250±4; 120±3; 140±3
Керамічний лицьовий тричвертний камінь:188±4;120±3:140±3
Домашнє завдання: Скласти схему вробництва цегли по пластичному та напівсухому способах.
18-23 уроки ознайомтесь по робочому зошиту.
Прості системи кладки й перев’язування швів.
Домашнє завдання - дайте відповідь.
Визначенння ділянок і захваток при цегляній кладці.
У залежності від системи перев'язки, способів укладання цегли, товщини стін, числа отворів і інших умов кладку цегляних стін виконують ланки і бригади робочих різного складу за чисельністю н кваліфікації.
За кількістю робочих ланки мулярів бувають "двійка", "трійка", "п'ятірка" і "шістка". Між членами ланки чітко розподіляють обов'язки, за кожним робочим закріплюють систематично повторювані операції:
ланка "двійка" - муляр № 2 веде кладку одночасно на двох суміжних стовпах і перевіряє якість кладки, муляр № 1 подає матеріали, розстеляє розчин, виробляє забутку на стовпах по черзі;
ланка "трійка" - муляр № 2 веде кладку зовнішньої і внутрішньої версти і перевіряє якість кладки, муляр № 3 укладає забутку, муляр № 1 подає матеріали;
ланка "п'ятірка", як правило, веде кладку стін товщиною в два і більше цегли з великим числом отворів. У цій ланці муляр № 2 разом з муляром № 1 ведуть кладку зовнішньої версти, муляр № 4 з муляром № 3 кладуть внутрішню версту,. муляр № 5 виконує забутку;
ланка "шістка" веде кладку стін простої конфігурації та середньої складності завтовшки в два-три цеглини. Робота "шістки" зводиться до роботи трьох ланок "двійка".
Для безперебійної роботи слід організувати кам'яну кладку методом захваток, при якому будівля в плані ділять на захватки (ділянки), рівні за обсягом виконуваних робіт, а кожен поверх по висоті ділять на яруси. Кладку стін на кожній захватці проводять на висоту ярусу (1,2 м), після чого каменяріпереходять на іншу захватку.
Загальний фронт роботи бригади на захватці розбивають на ділянки, що представляють фронт роботи однієї ланки. Число ділянок і їх розміри встановлюють, як правило, в залежності від загальної протяжності захватки, трудомісткості кладки та інших умов. Довжину ділянок визначають з розрахунку норм виробітку ланки за зміну, щоб протягом зміни не переходити на інші захватки. Розмір ділянок залежить від архітектурної складності фасадів, числа отворів і т.п.
При розстановці ланок довжину ділянки слід призначати дещо більше, ніж вона вийшла при визначенні за формулою, щоб була можливість мулярам перевиконувати норму виробітку.
При зведенні сільськогосподарських виробничих, культурно-побутових і комунальних будівель з глухими стінами або незначним числом отворів фронт робіт на захватці не поділяють на ділянки-кладку ведуть безперервним потоком. Ланки мулярів переміщуються вздовж фронту стін (ланка за ланкою), кожна ланка викладає при цьому один ряд кладки.
Домашнє завдання: Зробити схеми організації робіт при кладці стін.
Послідовність кладки різними способами
http://bibliograph.com.ua/spravochnik-30/13.htm - вивчить самостійно.
Домашнє завдання - Зробіть схему послідовності мурування різними способами.
Послідовністьсть кладки цегли (показана цифрами) и положення муляра при кладці: а — порядний спосіб та однорядна перевязка, б — сходовий спосіб та пятирядна перевязка, я, г — змішаний спосіб та пятирядна перевязка (буквой «П» позначені ряди ,
д — порядний спосіб, е —сходовий спосіб багаторядна перевязка.
Раціональність використання способів укладання цегли «вприсик», «впритиск», «вприсик с підрізкою розчину», «напівприсик» - http://proladmaterialah.ru/ceglini/jak-provoditsja-pravilna-kladka-cegli.html#oglavlenie3 - опрацюйте самостійно.
Домашнє завдання: заповніть робочий зошит.
Технологія мурування конструкцій за однорядною системою.
При однорядному (ланцюговому) перев'язуванні прямих стін, у яких по товщині не парна кількість пів цеглин, наприклад півтори, першу зовнішню версту першого ряду укладають поперечиковими цеглинами, а другу - ложковими. При кладці стін, в яких по товщині парна кількість пів цеглин, наприклад дві, то перший ряд починають з укладання поперечиків по всій ширині стіни, у другому ряду верстові цеглини кладуть ложками, забутку - поперечиками. При кладці стін більшої товщини у верстових рядах у другому ряду над поперечиками кладуть ложки, а над ложками поперечики. Забутку в усіх рядах виконують поперечиками. Вертикальне обмеження (рівний обріз стіни по вертикальній площині) при кладці однорядною системою перев'язування дістають, укладаючи на початку стіни тричвертки. При спорудженні стіни у цеглини на її початку ставлять через один ряд половинки. Для закладання вертикального обмеження стіни в одну цеглину в ложковому ряду на її початку розміщують у повздовжньому напрямі дві тричвертки, а в поперечиковому, як звичайно, - цілі цеглини. У вертикальному обмеженні стіни в півтори цеглини у поперечиковому ряду на початку стіни у кутках укладають тричвертки в поперечному напрямі, у ложковому - тричвертки у повздовжньому напрямі стіни. Кладка стін сполучених під кутом, - найвідповідальніша робота і її виконують кваліфіковані каменярі. Прямі кути при однорядній системі викладають в такій послідовності. Перший поперечиковий ряд кожної із стін, що сполучаються під прямим кутом, починають від зовнішньої поверхні двома тричвертками. Другий ряд зовнішньої версти укладають ложками. Для додержання перев'язування швів у внутрішній версті в забутку укладають чвертки цегли. Примикання стін при однорядній системі перев'язування показане на рис. 1. У першому ряду кладку примикаючої стіни пропускають через основну стіну до її лицьової поверхні і закінчують поперечиками і тричвертками, а пропущену кладку закінчують самими тільки тричвертками . У другому ряду до ложків основної стіни примикає ряд примикаючої стіни. Перехрещення стін при ланцюговій системі перев'язування виконують, поперемінно пропускаючи ряди кладки однієї стіни через іншу.
Источник: http://5fan.ru/wievjob.php?id=83211
Домашнє завдання - зробити схеми мурування конструкцій.
Технологія мурування конструкцій за багаторядною системою.
При багаторядній системі перев'язки не повністю дотримується третє правило розрізання кладки. Однак відсутність перев'язки поздовжніх швів на висоту п'яти рядів кладки практично не знижує її міцності.
Багаторядна система перев'язки передбачає багаторядну і змішану кладку цегли.
Багаторядну кладку виконують у такій послідовності. Спочатку ведуть зовнішні версти, нижню тичкову і п'ять ложкових. Після цього укладають внутрішню тичкову версту, потім послідовно в п'ять рядів внутрішні ложкові версти і забутку. Далі порядок кладки повторюється.
При п'ятирядній перев'язці стін, наприклад товщиною в дві цеглини, у версти укладають в 1,3 раза менше цеглин, ніж при ланцюговій. Це значно полегшує роботу муляра, тому що укладання ложкових цеглин по шнуру більш продуктивне, ніж тичкових: простіше забезпечуються точність перев'язки, скорочується кількість поперечних швів кладки. Кладку простінків виконують двома способами.
Перший спосіб виконують з викладенням чвертей, а другий – без них. Вибір способу обумовлений системою перев'язки цегельної кладки і розмірами простінків.
При кладці прямих кутів у напрямку ложкового ряду (по лицьовій стороні стіни) укладають стільки тричверток, скільки їх міститься по ширині стіни . У тичковому, другому ряді поперек стіни на кут кладуть тричвертки, а проміжок між ними заповнюють цілою цеглиною. Перший ряд однієї з стін, що складає прямий кут, доводять до зовнішньої поверхні другої стіни, перший ряд другої стіни примикає до першого ряду першої стіни. Процес у другому ряді йде в зворотному порядку. Кладка прямих кутів повинна забезпечувати перев'язку вертикальних поперечних і поздовжніх швів. Кладку виконують так, що ложкові ряди однієї стіни виходять тичками на лицьову поверхню другої..
Примикання стін при ланцюговій системі перев’язки . До основної стіни примикає перший ряд другої стіни; другий ряд стіни, що примикає, прокладають через основну стіну, закінчуючи її тричвертками. Основна стіна тоді примикає з двох сторін до другої, і кладку основної стіни по фасаду ведуть у другому ряді тичками. Кладка примикання стіни повинна забезпечувати перев'язку вертикальних поперечних і поздовжніх швів. При кладці по ланцюговій системі перев'язки примикання стін перев’язка між першим і другим рядами виходить на чверть цеглини. Перетинання стін причіпної системи перев'язки виконують, пропускаючи змінно ряди кладки з однієї стіни на іншу. При ланцюговій кладці перетинання стін повинна забезпечуватися перев'язка вертикальних поперечних і поздовжніх швів. Шви при такій перев'язці збігаються через один ряд. Перев'язка між першим і другим рядами виходить на чверть цегли.
Домашнє завдання - зробити схеми мурування конструкцій.
Технологія мурування стовпів.
Як викладати стовпи перерізом 2х2?
Дане перетин виконується наступним чином:
Перший і другий ряди викладаються у відповідності з однорядною системою перев’язки. При цьому в зовнішньої і внутрішньої верст вертикальні шви залишаються не перев’язаними. Третій ряд викладається так само, як і другий, але з поворотом на 90 градусів, отже, четвертий виконується так само, як і перший, з тим же поворотом на 90 градусів.
Технологія мурування перегородок.
Як класти стовпи 2х1,5?
Дуже часто в будівництві зустрічається кладка 2 на 1,5 стовпа або 2,5х2, в цих випадках стовп з цегли виготовляється з використанням половинок.
Кладка 2,5*2
При цьому зовнішні вертикальні шви можуть збігатися в трьох рядах по висоті, але тичкова буде укладати тільки через три ложкових.
При кладці стовпів не можна використовувати багаторядну систему перев’язки. Це обумовлено тим, що вона не зможе забезпечувати необхідну міцність стовпів і монолітність конструкції. Бажано для кладки використовувати цілі цеглини або половинки. Дана система припускає збіг трьох рядів зовнішніх швів, розташованих по вертикалі. У тому випадку, якщо виготовляється стовп з перерізом 2х2, то перев’язка повинна виконуватися виключно цілими цеглинами. У тому випадку, якщо перетин буде 11/2 або 2х21/4, то в кожному четвертому ряду обов’язково повинні бути присутніми тільки дві половинки.
Типові помилки при самостійній кладці опор
Найпоширеніша проблема, з якою стикаються не професійні будівельники, — це дотримання однакової товщини швів, а також вертикальність і горизонтальність кожного ряду. Для того щоб полегшити собі завдання, можна використовувати металеві профілі , а можна взяти арматуру Д10.
Крім цього, існують ще і спеціальні пристосування (ті ж профілі), але зварені в квадрат. Завдяки їм, процес кладки істотно полегшується.
І ще, само собою зрозуміло, що при відсутності досвіду кладки не варто сподіватися на те, що опори вийдуть ідеальними, похибки будуть.
Домашнє завдання - зробити схеми мурування конструкцій.
Мурування перегородок із цегли, гіпсових плит і каменів правильної форми, як правило, виконує ланка «двійка». Перегородки викладають ярусами, Робоче місце мулярів організовують за звичайним типовим схемами.
Цегляні перегородки. Товщину цегляних перегородок призначають у проекті. Зазвичай вона дорівнює чверті цегли при довжині перегородки до 3 м і висотою до 2,7 м, а при більшій довжині і висоті - половині цегли.
Перегородки завтовшки в '/г або 'Д цегли викладають дуже акуратно, особливо кути перегородок.
Щоб домогтися гарної якості кладки кутів, рекомендується застосовувати шаблони (105, а), які виготовляють із дощок, обструганими з зовнішньої і отфугованных з внутрішньої робочої сторони. При кладці шаблон встановлюють по схилу в розпір між підлогою та стелею приміщення і укладають кутові цеглу впритул до шаблону з перев'язкою. Застосування такого шаблону забезпечує не тільки більшу точність установки перегородок, але і значно прискорює роботу муляра.
Кладку перегородок санвузлів товщиною в 7г і ,74 цегли виконують також із застосуванням шаблону (105, б). Ланка «двійка» встановлює шаблон 4 для безразметочной кладки стінок 2 санвузли по оцінках, нанесеним майстром або виконавцем робіт. Потім за шаблоном викладають по два ряди кладки, після чого знімають його. Після цього встановлюють кутові шаблони / і продовжують кладку стінок. По ходу кладки муляри забивають у шви капітальних стін металеві йоржі, прив'язуючи до них м'яким дротом прутки арматури; встановлюють дерев'яні просмолені пробки для кріплення дверних коробок, укладають перемички над отворами.
Перегородки з гіпсових плит. Перегородки з гіпсових плит влаштовують всередині житлових будинків та інших будівель. Міжквартирні перегородки роблять подвійними з повітряним прошарком, а міжкімнатні - одинарними. Плити встановлюють на гіпсовому розчині зі зміщенням вертикальних швів у суміжних рядах на чверть або половину плити.
При влаштуванні перегородок з гіпсових плит користуються шаблоном (106). Шаблон складається з двох трубчастих стійок / і горизонтальної рейки 2, довжину якої можна змінювати в залежності від розмірів перегородки. Рейка спирається на два металевих кронштейна 3, останні можна переміщати по трубчастим стійок, закріплюючи їх на необхідній висоті стопорними гвинтами. Стійки забезпечені гвинтовими домкратами 4, якими при установці закріплюють шаблон.
Основа під перегородку вирівнюють шаром розчину, потім укладають на розчин смугу з толю або руберойду шириною 280 мм. При пристрій підготовки під підлоги краю такої смуги загинають вгору по обидві сторони перегородки, щоб предохранить.ее від можливого зволоження. На підготовленій підставі розмічають місця розташування дверних прорізів.
Пристрій перегородок починають з установки стійок шаблону, які поміщають на відстані 250-300 мм від стін. Горизонтальну рейку закріплюють на висоті 260 мм від вирівняного підстави так, щоб її край перебувала в площині перегородки. Кожну перегородку викладають з плит однакової товщини. Перший ряд плит встановлюють на основу насухо, поздовжнім пазом вгору і вирівнюють по рейці шаблон і по рівню. Щоб поліпшити зчеплення плит між собою, їх торцеві сторони і нижню грань перед установкою рекомендується насікти.
Після того, як плити одного ряду будуть встановлені і вивірені, безпосередньо на робочому місці готують гіпсовий розчин для заповнення горизонтальних і вертикальних швів. Гіпсовий розчин роблять наступним чином: у відро заливають 6-8 л води, додають сповільнювач схоплювання, потім засипають просіяний гіпс (до появи його на поверхні води) і цю масу ретельно перемішують. Готовий розчин повинен мати консистенцію густої сметани. Його необхідно використати протягом 15-20 хв, так як гіпс швидко схоплюється. Якщо розчин схопився, .те розводити його водою і застосовувати не слід, так як він вже не буде мати необхідними терпкими властивостями і міцністю.
4.Технологія мурування конструкцій із цегли з дрібних каменів і блоків - 14 годин
Технологія кладки з керамічного каміння.
Технологія кладки з бетонного та природнього каміння
Технологія колодязного мурування.
Мурування димових та вентиляційних каналів.
Мурування стін з повітряним прошарком та діафрагмою.
Виконання змішаного мурування.
5. Ремонт цегляної кладки - 4 години.
Домашнє завдання - підготуйтесь до блиць опитування.
7.Прості бетонні роботи. - 5 годин.
Бетонні роботи включають такі процеси:
– армування;
– установка опалубки;
– укладання;
– ущільнення бетону;
– зняття опалубки.
Перше, що виконується – арматурні роботи. Арматура сама по собі має багато видів, кожен з яких виконує різні технологічні функції. Одні служать для сприйняття в залізобетоні виникаючих сколюючих та розтягуючих зусиль від зовнішніх навантажень. Інші – для утримування робочих стержнів арматури та розподілу між ними навантаження. Треті сполучають арматуру в цілісний каркас, запобігають появі на бетонних опорах тріщин. Четверті призначені для зборки каркаса з арматури. Роботи з бетоном вимагають дотримання певних вимог монтажу, тобто, кріплення арматури. Залежно від діаметру стержнів вибирається спосіб кріплення. Чи буде це дугове або точкове зварювання, в'язальний дріт, пластмасові з'єднання – залежить від діаметру стержнів. При установці в опалубку арматурних стержнів слід дотримувати усі норми відхилення. Установка арматури відбувається на віднесенні від опалубки. Це дозволяє забезпечити захисний шар бетону. Наступна стадія – установка опалубки. Опалубка – це форма, в яку укладаються арматура та бетонна суміш. У такий спосіб виготовляються залізобетонні конструкції. Слід зазначити, що роботи по установці опалубки, мабуть, найважливіший та відповідальніший процес в бетонних роботах, тому що у разі неправильної підготовки, можуть статися деформації через тиск бетону. Після того, як виконані роботи по установці опалубки, виробляється укладання бетону.
Домашнє завдання - зробити реферат.
11.Технологія кладки конструкцій середньої складності - 12 годин.
Пінобетон і його поєднання з іншими стіновими матеріалами.- http://ukrcsb.com.ua/index.php/articles/budivelni- materialy-ta-sumishi/304-nizdryuvatij-beton-mozhlivosti-ta-perspektivi-efektivnogo-stinovogo-materialu